which is a unit rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in two bags
C. $8 for three boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days ​

Respuesta :

15 miles per gallon.
Choice A because every other option has to do with multiple things.