An unknown organic compound composed of carbon, hydrogen, and oxygen was analyzed and found to be 50.84% C, 8.53% H, and the rest oxygen. What is the empirical formula

Respuesta :

In every 100g of that compund there is 50.84 g of C, 8.53 g H and (100-59.37) g = 40.63 g of O.

Step 1: Convert each element's mass in moles. To do that we need to divide each element's mass by their respective molar mass.

For Carbon.

[tex]C = \frac{50.84}{12} = 4.24 mol [/tex]

For Hydrogen.

[tex]H = \frac{8.53}{1} = 8.53 mol [/tex]

For Oxygen.

[tex]O = \frac{40.63}{16} = 2.54 mol [/tex]

Step 2: Divide each of the numbers by the smallest number.

For Carbon.

[tex]C = \frac{4.24}{2.54} = 1.7 [/tex]

For Hydrogen.

[tex]H = \frac{8.53}{2.54} = 3.36 [/tex]

For Oxygen.

[tex]O = \frac{2.54}{2.54} = 1 [/tex]

Step 3: So the empirical formula will be.

[tex] C_{1.7} H_{3.36} O_1 [/tex]

But using decimal will be messy. So we multiply the numbers by 3. The right empirical formula will be.

[tex] C_{5} H_{10} O_3 [/tex]

The empirical formula of an organic compound that contains 50.84% C, 8.53% H, and the rest oxygen is C₅H₁₀O₃.

First, we have to determine the mass percentage of oxygen, knowing that C, H and O amount to the 100% of the compound.

[tex]C + H + O = 100\%\\O = 100\% - C - H\\O = 100\% - 50.84\% - 8.53\% = 40.63\%[/tex]

Then, we divide each mass percentage by the atomic mass of the element.

[tex]C: 50.84/12.01 = 4.23\\H: 8.53/1.01 = 8.45\\O: 40.63/16.00 = 2.54[/tex]

Afterwards, we divide all the numbers by the smallest one, i.e. 2.54.

[tex]C: 4.23/2.54 = 1.66\\H: 8.45/2.54 = 3.33\\O: 2.54/2.54 = 1[/tex]

Finally, we multiply all the numbers by 3, so that they are all integers.

[tex]C: 1.66 \times 3 \approx 5\\H: 3.33 \times 3 \approx 10\\O: 1 \times 3 = 3[/tex]

The empirical formula of the organic compound is C₅H₁₀O₃.

You can learn more about empirical formula here: https://brainly.com/question/21280037